aktualności

05.02.2013Co dalej z propozycjami MEN w sprawie Karty Nauczyciela
4 lutego 2013 roku Zespół ds. propozycji zmian w ustawie o systemie oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela, powołany przez ZG ZNP w czerwcu ub.r., zapoznał się z przedstawionymi przez MEN 31 stycznia br. propozycjami zmian w obowiązującej Karcie Nauczyciela. Członkowie Zespołu uznali, że przedstawione propozycje odzwierciedlają przebieg rozmów na ten temat, toczących się w resorcie edukacji od lipca do grudnia ub. r., z udziałem przedstawicieli MEN, JST i związków zawodowych. Zespół rekomendował Prezydium ZG ZNP propozycje dot. dalszych prac nad zmianami w Karcie Nauczyciela.
Prezydium ZG ZNP (obradujące 4 lutego br., tuż po zakończeniu posiedzenia Zespołu) uznało, że ogniwa związkowe powinny zapoznać nauczycieli z zakładanymi zmianami, powinny one być również przedmiotem szerokiej dyskusji w ogniwach związkowych.

Zgodnie z deklaracjami strony ministerialnej, w najbliższym czasie partnerzy społeczni, w tym ZNP, otrzymają projekt założeń do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, które będą przedmiotem wstępnej opinii ZNP. W następnej kolejności partnerom społecznym przedstawiony zostanie pełny projekt ustawy zmieniającej Kartę Nauczyciela. Ten projekt poddany będzie jak najszerszej dyskusji w środowisku, a wyniki tej dyskusji staną się podstawą do zajęcia stanowiska przez ZNP.

NAJWAŻNIEJSZE PROPONOWANE ZMIANY W KARCIE NAUCZYCIELA

URLOP DLA PORATOWANIA ZDROWIA
Doprecyzowanie zasad udzielania urlopu dla poratowania zdrowia. Będzie on udzielany w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej, spowodowanej działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy. Urlop ten będzie mógł być udzielany wyłącznie przez lekarza medycyny pracy, a nie jak dotychczas przez lekarza pierwszego kontaktu. Takie zasady przyznawania urlopu wzmocnią profilaktykę chorób zawodowych nauczycieli. O urlop dla poratowania zdrowia nauczyciele będą mogli występować po 20 latach pracy, a nie po 7 jak obecnie. Łączny czas urlopu będzie mógł wynieść 1 rok (dotychczas 3 lata).

DODATEK UZUPEŁNIAJĄCY
Uelastycznienie zasad naliczania i wypłacania jednorazowego dodatku uzupełniającego, tak aby możliwe było wprowadzenie skuteczniejszych mechanizmów motywujących. Średnie wynagrodzenie nauczycieli gwarantowane w ustawie KN nie zmieni się, natomiast pula środków przeznaczona na ten cel będzie mogła być dzielona na wszystkich nauczycieli, a nie jak dotychczas, w ramach danego stopnia awansu zawodowego.

URLOP WYPOCZYNKOWY
Doprecyzowanie przepisu dotyczącego urlopu wypoczynkowego nauczycieli. Proponujemy uelastycznienie możliwości korzystania z niego. Precyzyjne zasady określania terminu urlopu pozwolą nauczycielom korzystać z urlopu w dogodniejszym dla nich okresie, który nie zaburzy pracy szkoły; w wymiarze rocznym 47 dni.
Obecnie nauczyciele mają prawo do urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych i wakacji letnich, a dyrektor szkoły ma prawo zobowiązać nauczyciela do wykonywania czynności na rzecz szkoły przez 7 dni tego okresu. W roku 2012 liczba dni wakacji letnich i ferii zimowych wyniosła 54 dni, tym samym urlop wypoczynkowy nauczycieli w 2012 roku wyniósł 47 dni. Zaznaczyć należy, iż nauczyciele w okresie wakacji letnich prowadzą czynności związane z zakończeniem i rozpoczęciem roku szkolnego, procesem rekrutacji oraz prowadzeniem poprawkowych egzaminów maturalnych.

DODATKI SOCJALNE
Ustalenie stałej wysokości dodatku wiejskiego na poziomie 10% kwoty bazowej z roku 2013, z jednoczesnym włączeniem go do średnich wynagrodzeń nauczycieli. Stopniowe odejście od przyznawania dodatków socjalnych takich jak: dodatek mieszkaniowy, prawo do lokalu mieszkalnego, użytkowania działki gruntu szkolnego czy zasiłek na zagospodarowanie; z poszanowaniem praw nabytych. Oznacza to, że nauczyciele, którzy już korzystają z tych praw będą mogli korzystać z nich nadal.

EWIDENCJONOWANIE CZASU PRACY NAUCZYCIELI
Nauczyciele będą mieli obowiązek rejestrowania najważniejszych dodatkowych zadań realizowanych w ramach swoich obowiązków takich jak: spotkania z rodzicami, doskonalenie zawodowe zdefiniowane w ustawie KN oraz spotkania Rad pedagogicznych. Sposób rejestrowania określi organ prowadzący.

INNE PRZEPISY PORZĄDKUJĄCE
- Ułatwienie finansowania zajęć realizowanych przez nauczycieli w ramach programów finansowanych ze środków unijnych.
- Wzmocnienie pozycji Rady Rodziców w procedurze awansu zawodowego nauczycieli.
- Doprecyzowanie przepisów dotyczących odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. Określenie zasad postępowania na poziomie ustawy. Przeniesienie postępowania dyscyplinarnego do środowiska bliższego szkole.
- Przejęcie przez ministra edukacji narodowej obowiązku sfinansowania jednorazowej gratyfikacji dla nauczycieli otrzymujących tytuł honorowy profesora oświaty.
- Doprecyzowanie zasad wykorzystania środków na doskonalenie nauczycieli w ramach 1 % odpisu określonego w Karcie nauczyciela.

Szczegółowe, proponowane przez MEN zmiany w Karcie Nauczyciela można znaleźć tutaj.