aktualności

23.05.2019Międzynarodowego Festiwalu Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm
Międzynarodowe gwiazdy kina spotkają się z młodzieżą podczas 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm – Zielona Góra już 23-26 maja!

Zielona Góra, każdego roku, już od 15 lat staje się kolebką języka francuskiego. Wszystko za sprawą Festiwalu FrankoFilm – Zielona Góra, który jest wyjątkową okazją dla setek młodych ludzi z całego świata na realizowanie swojej pasji do języka poprzez sztukę kinematografii. Do udziału
w tegorocznej edycji Festiwalu zgłoszono 45 filmów krótkometrażowych – najlepsze poznamy już pod koniec maja w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze.

Międzynarodowy Festiwal Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm – Zielona Góra to inicjatywa zapoczątkowana w 2002 roku przez Laurent Vavon, pełniącego obecnie funkcję dyrektora Festiwalu, prezesa organizującego go Stowarzyszenia Artownia, nauczyciela akademickiego języka francuskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz koordynatora Dni Frankofonii w Zielonej Górze. Przez ostatnie 15 lat, na Festiwalu FrankoFilm pojawiły się liczne osobistości związane ze światową kinematografią, mające związki z Francją i kulturą francuską, m.in. reżyserzy: Rafael Lewandowski i Kasia Adamik, aktorzy: Agata Buzek, Wojciech Pszoniak, Elisabeth Duda i inni ludzie kina, tacy jak np. operator filmowy Yann Seweryn.

Trudno uwierzyć, że minęło już 15 lat. Bardzo cieszę się, że nasza inicjatywa na trwałe wpisała się w kalendarium imprez kulturalnych rozpoznawalnych już nie tylko w Zielonej Górze, ale także w całej Polsce i na Świecie. Obecnie, jest to jedno z najważniejszych wydarzeń związanych z kinematografią i językiem francuskim, które realizuje podwójną, edukacyjno-kulturalną misję, rozbudzając marzenia i pasje setek młodych filmowców, zarówno w Polsce, jak i w Europie. W tym roku, do festiwalu, oprócz filmów polskich, otrzymaliśmy zgłoszenia m.in. z Francji, Niemiec, Czech, a także Konga czy Meksyku. – mówi Laurent Vavon – pomysłodawca i organizator Festiwalu FrankoFilm – Zielona Góra

Gościem honorowym tegorocznej edycji Festiwalu będzie wychowany i rozpoznawalny we Francji i Szwajcarii aktor młodego pokolenia – Philippe Tłokiński, w Polsce znany m.in. z tytułowej roli w najnowszym filmie Władysława Pasikowskiego „Kurier” – opowiadającego historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W roli gościa specjalnego, towarzyszyć mu będzie Patrycja Volny, mieszkająca we Francji aktorka i piosenkarka, znana również z roli Marysi w filmie „Kurier”, roli Dobrej Nowiny w filmie Agnieszki Holland „Pokot”, czy głośnej produkcji Netflixa „1983”.

Niezmiernie cieszę się z możliwości uczestnictwa w tegorocznej edycji Festiwalu FrankoFIlm – Zielona Góra. To naprawdę wyjątkowa inicjatywa, która mi, jako Polakowi wychowanemu za granicą jest szczególnie bliska. Polska i kultura francuska są właściwie od setek lat ściśle ze sobą powiązane, zwłaszcza w obszarze kinematografii. Uważam, że związek ten należy pielęgnować, czerpać z niego jak najwięcej, ale też, a może przede wszystkim – uświadamiać go najmłodszym pokoleniom. - dodaje Philippe Tłokiński – Gość Honorowy Festiwalu FrankoFilm – Zielona Góra

Festiwal adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół średnich i studentów, którzy uczą się języka francuskiego, jest jednak również otwarty na młodszych uczniów. To oni właśnie, wykorzystując film krótkometrażowy jako formę wyrazu rozbudzają swoją pasję do sztuki filmowej i jednocześnie – języka francuskiego. Organizatorzy Festiwalu wierzą, że pozwala on na odkrywanie nowych, młodych talentów kinematografii.

W mojej opinii, Festiwal FrankoFilm - Zielona Góra, to jedna z najbardziej wartościowych inicjatyw, pozwalających na zaszczepienie w młodzieży miłości do kina. Śledząc od lat festiwalowe produkcje filmowe, jestem niejednokrotnie zaskoczony, jak wysoki poziom artystyczny sobą reprezentują i jak wiele do zaoferowania mają młodzi filmowcy. Pamiętajmy, że FrankoFilm to nie tylko 4 dni festiwalowych projekcji, ale także liczne działania edukacyjne, śledzenie losów uczestników i wiele innych działań, które z pewnością zaowocują wyłonieniem wielu młodych talentów kinematografii. – komentuje reżyser Rafael Lewandowski – Patron Festiwalu FrankoFilm – Zielona Góra.

Każda edycja oprócz projekcji filmów konkursowych zawiera także wiele innych atrakcji. m.in. projekcję filmu pełnometrażowego i spotkanie z odtwórcami głównych ról, spotkania ze znanymi osobistościami ze świata kina, master class prowadzone przez renomowanych gości, a także wystawy, pokazy i wieczór integracyjny. Projekcje filmów podczas Międzynarodowego Francuskojęzycznego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm – Zielona Góra są otwarte dla wszystkich – wstęp jest wolny.

Sponsorami tegorocznej edycji Festiwalu są Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego, Ambasada Francji w Polsce, Instytut Francuski, Urząd Miasta Zielona Góra, Uniwersytet Zielonogórski i Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego Patronem medialnym Festiwalu jest portal Interia.pl. Partnerami Festiwalu są: Zakład Filologii Romańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, bank Crédit Agricole, hachette, Insytut Sztuk Wizualnych UZ, Tutaj studio, Festiwal Off Courts Trouville, ZSiPKZ – Szkoła Przyszłości, , Muzeum Ziemi Lubuskiej, Projekt Walizka, restauracja OHY AHY, pub Piwiarnia i firma Mumuno.

Więcej informacji na:
http://www.frankofilm.pl

15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm – Zielona Góra jest pełna atrakcji. Ramowy program przedstawimy poniżej.

Ramowy program festiwalu (elementy otwarte dla szerokiej publiczności):
 • CZWARTEK 23 MAJA
  19.00: WSPOMINAMY AGNÈS VARDA - PROJEKCJA FILMU „TWARZE, PLAŻE”

 • PIĄTEK 24 MAJA
  11.00 - 18.00: PROJEKCJE FILMÓW KONKURSOWYCH
  19.00: UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU
  PROJEKCJA FILMU „KURIER” I SPOTKANIE Z AKTORAMI PATRYCJĄ VOLNY I PHILIPPEM TŁOKIŃSKIM

 • SOBOTA 25 MAJA
  10.00 - 18.00: PROJEKCJE FILMÓW KONKURSOWYCH
  19.00: GALA ROZDANIA NAGRÓD

  Dodatkowych informacji udziela biuro prasowe Festiwalu:
  Kuba Jugo
  +48 517 102 224
  kuba.jugo@jjcommunications.pl