aktualności

27.11.2007Znaczne podwyżki dla nauczycieli są możliwe
Na konferencji prasowej zorganizowanej 27 listopada 2007 roku po posiedzeniu Rady Ministrów, Premier poinformował, że powołany przez rząd specjalny zespół chce dokonać korekt w odziedziczonym po poprzednikach budżecie, tak aby możliwe były wyższe podwyżki dla nauczycieli od zapowiadanych.
Intencją rządu jest, aby w toku prac parlamentarnych zwiększyć kwotę bazową, od której zależy średnie wynagrodzenie nauczycieli o 10 proc. - do kwoty 2074,15 zł.

W budżecie przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość zaplanowano podwyżkę kwoty bazowej tylko o 3,3 procent. Porozumienie pomiędzy poprzednim rządem a Solidarnością miało dwa elementy: podwyżkę kwoty bazowej o 3,3 proc. i wzrost wynagrodzeń netto na skutek obniżki składki rentowej jeszcze o 6 procent.

Rząd utrzyma obniżenie składki rentowej i będą to dodatkowe pieniądze, które otrzymają nauczyciele.

Wynagrodzenie nauczycieli będzie również wyższe od dodatkowe 6 proc. na skutek obniżenia składki rentowej. "Mamy nadzieję, że dzięki temu uzyskamy realny pułap wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli o 15 procent" - poinformował Premier.

Donald Tusk zapowiedział również, że rząd udzieli pomocy szkole dla dzieci niewidomych w Laskach, która poważnie ucierpiała w wyniku niedawnego pożaru.

Źródło: www.men.gov.pl