aktualności

01.07.2011Najlepsi detektywi bezpieczeństwa ruchu drogowego nagrodzeni w Sejmie RP
Mobilne miasteczko ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód i zestaw mini znaków drogowych - to główne nagrody w konkursie na najbardziej aktywny i efektywny Szkolny Klub Bezpieczeństwa. Najprężniej działające kluby podsumowały swoje działania podczas uroczystego wręczenia nagród, które odbyło się 30 czerwca 2011 w Sejmie RP. Akcja jest elementem programu edukacyjnego Renault "Bezpieczeństwo dla wszystkich".
Więcej szczegółów poniżej i w załączonych materiałach prasowych. Serwis foto do nieodpłatnego wykorzystania.

Finał konkursu na najbardziej aktywny i efektywny Szkolny Klub Bezpieczeństwa został zorganizowany we współpracy z Poseł na Sejm RP Beatą Bublewicz, Przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. BRD i krajowym koordynatorem akcji wspieranej przez Renault Polska - „Włącz myślenie - Dekada BRD 2011-2020”. Zorganizowany w ramach programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo dla wszystkich” konkurs ruszył wraz ze startem najnowszego elementu inicjatywy - Szkolnych Klubów Bezpieczeństwa, w połowie listopada 2010. Konkurs polegał na zrealizowaniu przez uczniów szkół podstawowych w całej Polsce jak największej liczby działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w społeczności lokalnej. Kluby musiały do 15 maja 2011 przesłać za pośrednictwem serwisu akcji www.bezpieczenstwo.renault.pl/skb sprawozdania dokumentujące swoje przedsięwzięcia.

Dzieci organizowały między innymi lokalne happeningi, pikniki, akcje ulotkowe i smsowe, spotykały się z policjantami, ratownikami medycznymi i strażakami, uczestniczyły w kursach pierwszej pomocy i zdawały egzaminy na kartę rowerową, a także sprawdzały poziom bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Swoje spostrzeżenia i opinie o stanie bezpieczeństwa ruchu drogowego wyrażały za pośrednictwem lokalnych mediów, a także w pismach do władz z prośbą o poprawę stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Do działania w ramach swojego klubu dzieci angażowały liczne grono osób - nauczycieli, rodziców i lokalną społeczność. Najprężniej działającym klubom udało się pozyskać fundusze na zakup gadżetów do organizowanych na terenie szkoły konkursów o tematyce BRD, w tym kamizelek i zawieszek odblaskowych poprawiających widoczność uczniów, a także wymóc na władzach zarezerwowanie środków w przyszłorocznych planach budżetowych na budowę elementów zwiększających bezpieczeństwo wokół szkoły.

– Szkolne Kluby Bezpieczeństwa to fantastyczna inicjatywa, dzięki której dzieci poprzez swoje aktywne działanie, nie tylko utrwalają najważniejsze zasady bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale także kształtują świadomość obywatelską już od najmłodszych lat. Jestem pod ogromnym wrażeniem wielkiej pracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze jaką w swoich miejscowościach wykonali uczniowie należący do klubów, ich nauczyciele i rodzice. Gratuluję wszystkim dzieciom dotychczasowych działań, które już przyniosły oczekiwane efekty – mówi Beata Bublewicz, Posłanka na Sejm RP, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. BRD.

Wszystkie przedsięwzięcia kluby relacjonowały samodzielnie za pośrednictwem serwisu www.bezpieczenstwo.renault.pl/skb, który stał się zbiorem dobrych praktyk na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Od momentu wystartowania akcji, na stronie pojawiało się średnio 100 relacji miesięcznie, dając ostateczną liczbę prawie 700 wieści z lokalnych działań – prowadzonych na terenie szkoły i pozą nią.

– Samodzielne działania najmłodszych w ramach Szkolnych Klubów Bezpieczeństwa przyczyniają się do lepszego, szybszego i harmonijnego rozwoju dziecka. Poprzez wykorzystywanie konkretnej wiedzy w praktyce, dzieci rozwijają nie tylko swoją kreatywność, ale także postawę prospołeczną. Praca w ramach klubów buduje u dzieci większe poczucie własnej wartości, aktywizuje postawę asertywną i z pewnością pozwoli im łatwiej odnaleźć się w trudnych sytuacjach, wymagających samodzielnego działania – uważa Piotr Mosak, psycholog wychowawczy, ekspert programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo dla wszystkich”.

Do ogólnopolskiego konkursu przystąpiło ponad 70 klubów, spośród prawie 300 Szkolnych Klubów Bezpieczeństwa działających na terenie wszystkich województw w kraju. Do drugiego etapu zakwalifikowano 23 najprężniej działające kluby. Zwycięzców – laureatów 1, 2 i 3 miejsca wyłoniło jury złożone z przedstawicieli instytucji patronujących programowi (MEN, RPD, KRBRD, KGP, ITS), a także Biura WHO w Polsce, Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego, Instytutu Matki i Dziecka, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Parlamentarnego Zespołu ds. BRD, patronów medialnych (Motor, Dobre Rady, Samo Zdrowie, Victor Junior, Kumpel, Grono.net, Clear Channel, Tele 5, Interia.pl) i organizatorów.

Finaliści konkursu zaprezentowali najciekawsze przedsięwzięcia klubów podczas finału w Sejmie RP. Za swoje dokonania, laureaci konkursu otrzymali nagrody dla szkoły (1. miejsce – mobilne miasteczko ruchu drogowego, 2. miejsce – rowerowy tor przeszkód, 3. miejsce – zestaw mini znaków drogowych), a także indywidualne dla nauczyciela-opiekuna (1. miejsce – rower miejski, 2. miejsce – aparat fotograficzny, 3. miejsce – rowerowy zestaw bezpieczeństwa) i wszystkich członków klubu (1. miejsce – odblaskowy zestaw rowerowo-spacerowy, 2. miejsce – plecak z zestawem odblasków, 3. miejsce – kamizelka odblaskowa).

– Cieszymy się, że najnowszy element programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo dla wszystkich” zaktywizował do działania nie tylko dzieci, ale wręcz całe społeczności lokalne – nauczycieli, rodziców, mieszkańców, media i władze. Sieć Szkolnych Klubów Bezpieczeństwa w całej Polsce to dowód na to, że edukowanie już od najmłodszych lat, będące jednym z fundamentalnych działań koncernu Renault, ma sens i może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dzieci działające w ramach klubów stają się nie tylko ekspertami od zasad ruchu drogowego, którzy uświadamiają zagrożenia swoim bliskim, ale także realnie zmieniają poziom bezpieczeństwa w swoim otoczeniu, dzięki organizacji wielu pomysłowych inicjatyw ­– podsumowuje Agata Szczech, Dyrektor Public Relations Renault Polska.

Program edukacyjny "Bezpieczeństwo dla wszystkich" Renault to jedna z najstarszych, największych i najpoważniejszych inicjatyw na rzecz poprawy bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym w Polsce i w Europie. Akcja składa się z czterech nieodłącznych elementów: konkursu plastycznego, bezpłatnych, innowacyjnych pakietów dydaktycznych dla dzieci i nauczycieli „Droga i Ja”, platformy multimedialnej, będącej interaktywnym kursem zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz, od tegorocznej edycji, Szkolnych Klubów Bezpieczeństwa, prowadzących aktywne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w swoich miejscowościach. Program wspierają Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Ministerstwie Infrastruktury, Komenda Główna Policji i Instytut Transportu Samochodowego. Akcja ma charakter międzynarodowy i jest realizowana od 2000 roku w 25 państwach na świecie. Do tej pory wzięło w niej udział ponad 12 milionów dzieci, w tym przeszło 710 000 z Polski. Szczegóły znajdują się na stronie www.bezpieczenstwo.renault.pl.
Koncern Renault wspiera światową "Dekadę BRD 2011-2020".

Kontakt prasowy:
Wojciech Ostrowski
Junior Account Manager
Public Relations Department
Allegro Agency Anna Gogacz
ul. J.Słowackiego 19A
01-592 Warszawa
T [+48] 22 832 30 47
M [+48] 602 402 524
F [+48] 22 832 30 48
http://www.allegro.com.pl